Jakie choroby zakaźne grożą nam na zagranicznych wojażach?

Jakie choroby zakaźne grożą nam na zagranicznych wojażach?
Czy wiesz, że choroby zakaźne mogą Ci się przytrafić również upalnym latem? Szczególnie dużym zagrożeniem obciążone są te osoby, które planują wyjazd w odległe ciepłe kraje. Zobacz, przed jakimi chorobami warto się uchronić.
/ 05.08.2010 12:17
Jakie choroby zakaźne grożą nam na zagranicznych wojażach?

Wakacje to okres intensywnych wyjazdów. Urlopy czy obozy to świetny czas, aby oderwać się od codzienności, pozostawić problemy i opuścić zalane upałem betonowe mury miast. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie i zadbać o własne zdrowie, gdyż za granicami naszego kraju czyha szereg niebezpiecznych chorób, o których często nie mamy nawet bladego pojęcia. Polska, o ile jest bezpiecznym państwem pod względem chorób tropikalnych, o tyle inne regiony Europy oraz reszty świata stanowić mogą poważne zagrożenia epidemiologiczne.

Mikroby czają się wszędzie

Zarazki czyhają na nas praktycznie wszędzie – w wodzie, pożywieniu, brudnych hotelach, a także przenoszone są przez zwierzęta i innych ludzi. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad higieny pozwoli nam na uniknięcie wielu niebezpiecznych schorzeń oraz sprawi, że nasz urlop stanie się udany.

Wszędobylskie wirusy, bakterie, pasożytnicze pierwotniaki, grzyby i insekty są sprawcami mnóstwa chorób, zarówno o lekkich dolegliwościach jak i tych, których przebieg jest niezwykle poważny, a nawet śmiertelny. W ciepłym i wilgotnym klimacie tropików mikroby namnażają się na potęgę, a brak higieny wśród ludzi sprzyja ich rozprzestrzenianiu się.

Polecamy: Jak żywić się w podróży?

Przed wyjazdem każdy z nas musi uświadomić sobie, że przykładowa śpiączka afrykańska, malaria czy żółta febra nie są już od tej pory tylko chorobami, o których słyszy się w telewizji czy w filmach. Mogą one dotknąć każdego z nas, stąd tak ważna jest wcześnie wdrożona profilaktyka.

Uważaj na to co pijesz i jesz

Każdego roku Główny Inspektorat Sanitarny wydaje oświadczenie o sytuacji epidemiologicznej panującej na świecie i zachęca do stosowania profilaktyki przeciwko groźnym chorobom czyhającym na nas poza granicami Polski. Najczęstszymi schorzeniami są biegunki, które miewa większość turystów podróżujących na południe Europy czy w kraje afrykańskie. Wiążą się one ze spożywaniem żywności przygotowanej w gorszych warunkach sanitarnych oraz brakiem należytej higieny rąk. Niebezpieczna jest także żółtaczka pokarmowa, której wirusy tą samą drogą dostają się do naszego organizmu, a także dur brzuszny i cholera.

Polecamy: Skompletuj własna apteczkę samochodową!

Groźne insekty

Natrętne meszki, komary i muchy są w gorących krajach źródłem groźnych zarazków wywołujących chociażby takie choroby jak: malaria, śpiączka afrykańska, żółta febra czy denga. Odzwierzęca jest także gorączka Q, leiszmanioza, borelioza, wścieklizna czy dżuma.

Należy także pamiętać o tych chorobach, które w Polsce nie stanowią już problemu epidemiologicznego, a które w dalekich krajach wciąż zbierają potężne żniwo. Mowa o odrze, polio (chorobie Heinego-Medina), durze brzusznym czy cholerze.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA