Jak zadbać o zdrowie dziecka na wyjeździe?

Nastolatki
Wyjazd na obóz czy kolonie to dla dziecka wspaniała przygoda, postarajmy się więc, by wyjazd ten był bezpieczny. Zadbajmy o odpowiednią opiekę medyczną podczas wakacyjnej wyprawy, a nasze dziecko będzie mogło bez przeszkód cieszyć się letnim wyjazdem.
/ 22.07.2011 11:32
Nastolatki

Odpowiednia opieka medyczna

Organizując dziecku letni wypoczynek, dowiedzmy się koniecznie, jaką opiekę medyczną gwarantuje organizator wyjazdu. Lekarz lub pielęgniarka powinni być cały czas na miejscu, by w razie wypadku od razu udzielić dziecku pierwszej pomocy, podać podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwzapalne), a także podjąć decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Pielęgniarka może również pomóc opatrzyć skaleczenia i otarcia, a także udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzeń słonecznych czy ukąszeń.

Karta obozowa

Przed wyjazdem, każdy rodzic powinien wypełnić kartę obozową uczestnika. Jest to dokument, który umożliwia rodzicom przekazanie podstawowych wiadomości o dziecku. Ważne są informacje o przebytych chorobach, alergiach i przyjmowanych lekach.  Czas poświęcony na wypełnienie tej karty, z pewnością nie będzie czasem straconym – im dokładniejsze i bardzie rzetelne informacje, tym lepsza będzie opieka organizatora i personelu medycznego na dzieckiem.

Polecamy: Szczepienia, czyli jak przygotować się do wyjazdu?

Dodatkowe wiadomości

W przypadku gdy nasze dziecko cierpi na jakieś lęki (na przykład lęk przed ciemnością), również powinniśmy wspomnieć o tym w karcie – ułatwi to opiekunom odpowiednią reakcję w przypadku, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Nie można wychodzić z założenia, że na kolonii czy obozie dziecko nagle „wyrośnie” ze swojej fobii – wręcz przeciwnie, rozłąka z rodziną i zmiana miejsca pobytu może nasilić te dolegliwości. Dlatego tak ważne jest informowanie organizatora o wszystkich nietypowych sytuacjach, z którymi może się spotkać, sprawując opiekę nad dzieckiem.

Nie należy obawiać się, że dziecko postrzegane będzie jako niesamodzielne czy spotka się z drwinami ze strony innych dzieci – informacje zawarte w karcie są całkowicie poufne, a dobry opiekun z pewnością dyskretnie poradzi sobie z każdą nietypową sytuacją.

Informacja o lekach

W karcie powinna znaleźć się też informacja o tym, jakie leki przyjmuje dziecko, nawet jeżeli są podawane tylko okazjonalnie. Wszystkie leki, wraz z dokładną informacją na temat dawkowania oraz  sposobie i okolicznościach przyjmowania leku, powinny zostać przekazane organizatorowi wyjazdu. Pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać żadnych leków w bagażu dziecka! Nawet, jeżeli nasze dziecko doskonale wie, w jakich okolicznościach i dawce należy przyjąć dany lek, nie może przyjmować go samodzielnie. Ponadto, dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa, że koleżanka lub kolega naszego dziecka, nieświadomie przyjmie lek, co mogłoby mieć katastrofalne skutki.

Zobacz też: Apteczka dla malucha

Źródło: „Gazeta Prawna”, wydanie specjalne „Na lato”.