Jak leki mogą wpływać na kierowców – kierowco, przeczytaj koniecznie!

Niektóre leki, choć eliminują ból, mogą osłabiać naszą koncentrację, wywoływać senność, zawroty głowy, nie pozwalają na szybką i adekwatną reakcję. To z ich przyczyny nie zauważymy znaku stop lub ruszymy zamiast zahamować
Wiele leków, nawet tych wydawanych bez recepty, może powodować senność i obniżać koncentrację u kierowców. Po zażyciu takich preparatów prowadzący pojazd staje się równie niebezpieczny jak pijany kierowca. Poniżej przedstawiamy grupy leków szczególnie niebezpiecznych dla kierujących pojazdami mechanicznymi.
/ 09.11.2010 20:50
Niektóre leki, choć eliminują ból, mogą osłabiać naszą koncentrację, wywoływać senność, zawroty głowy, nie pozwalają na szybką i adekwatną reakcję. To z ich przyczyny nie zauważymy znaku stop lub ruszymy zamiast zahamować

Leki psychotropowe

Należą do nich wszystkie leki działające przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie i neuroleptycznie. Mogą powodować wzmożoną senność lub wręcz przeciwnie - nadmierne pobudzenie, a także zaburzenia widzenia i funkcji poznawczych. U niektórych chorych, w szczególności podczas pierwszych miesięcy stosowania leków psychotropowych, obserwuje się opóźnienie reakcji na bodźce.

Leki przeciwbólowe

Niegroźne dla kierowców są jedynie niesteroidowe leki przeciwbólowe, czyli te preparaty, które możemy nabyć w aptece bez recepty. Bezpiecznie za kółkiem możemy więc zasiąść po zażyciu środków takich jak Ibuprom, Ibuprofen, Apap, Paracetamol czy Aspiryna. Wiele pacjentów, chorujących na przewlekły ból, zażywa jednak dużo silniejsze preparaty, tzw. opioidowe leki przeciwbólowe. Powodują one opóźnienie reakcji na bodźce, co może stać się przyczyną groźnych wypadków komunikacyjnych. Co więcej, u niektórych osób, głównie na początku stosowania, występują zaburzenia widzenia polegające na niewłaściwej ocenie odległości np. między pojazdami.

Sprawdź: Czy leki można popijać mlekiem?

Środki znieczulające

Po podaniu znieczulenia miejscowego, np. podczas wyrywania zęba lub zaszywania niewielkiej rany, nie powinno się prowadzić pojazdów przez co najmniej 2 godziny. Jeśli natomiast zastosowano u ciebie pełną narkozę, powstrzymaj się od kierowania pojazdami przez dobę od momentu wybudzenia.

Leki na chorobę lokomocyjną

Jeśli kierowca cierpi na chorobę lokomocyjną, powinien zażywać jedynie leki ziołowe (przede wszystkim na bazie imbiru), np. Lokomotiv, Avioplant. Niedozwolone są natomiast preparaty takie jak Aviomarin czy Torecan, gdyż powodują one zmęczenie, senność i osłabienie koncentracji.

Zobacz też: dział Preparaty ziołowe

Leki uspokajające i środki nasenne

W dniu podróży kierowcy nie powinni zażywać żadnych środków uspokajających i nasennych. Powodują one senność, obniżenie koncentracji i opóźnienie reakcji. Szczególnie niebezpieczne są pochodne benzodiazepin i barbituranów (np. Relanium, Lorazepam, Klonazepam, Diazepam, Luminal), które po przyjęciu mogą działać nawet ponad dobę. Jeśli masz kłopoty ze snem, a następnego dnia prowadzisz, sięgnij po ziołowe preparaty nasenne i uspokajające np. Melisę.

Insulina

Kierowcy chorujący na cukrzycę powinni być szczególnie ostrożni podczas prowadzenia pojazdów. Jeśli to możliwe, przed każdą podróżą powinni zmierzyć sobie poziom cukru we krwi i w razie potrzeby zażyć insulinę. Po wykonaniu zastrzyku należy poczekać kilka minut i dopiero wtedy, jeśli czujemy się dobrze, ruszyć. Niewłaściwie zastosowana insulina może być przyczyną hipoglikemii, a co za tym idzie, zaburzeń świadomości, a nawet utraty przytomności.

Redakcja poleca

REKLAMA