Jak bezpiecznie się opalać?

Jak prawidłowo się opalać?
Piękna opalenizna jest niewątpliwie najlepszą pamiątką, jaką można przywieźć znad morza. Należy jednak pamiętać, że nadmierne opalanie często prowadzi do powstania, oparzeń, przebarwień, a nawet groźnego dla życia udaru słonecznego. Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać ze słońca, aby móc cieszyć się zdrową i piękną opalenizną.
/ 05.08.2010 17:17
Jak prawidłowo się opalać?

Bezpieczne godziny

Wbrew panującemu przekonaniu, że najlepiej opalać się w południe, właśnie w tym czasie powinniśmy zrezygnować z kąpieli słonecznych. Największe promieniowanie UV obserwuje się między godziną 11 a 15 i to właśnie o tej porze jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne. Najlepiej więc na plażę udać się po godzinie 15 lub, jeśli lubimy rano wstawać, jeszcze przed 11.

Ważne kremy

Kremy z filtrem UV są jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinniśmy zabierać ze sobą na plażę. Ważne jest, aby pierwszą warstwę kremu nałożyć około pół godziny przed wyjściem na słońce. Następnie aplikację kosmetyku należy powtarzać co 2 godziny i zawsze po wyjściu z wody (nawet, jeśli posmarowaliśmy się kremem wodoodpornym). Równie ważne jest odpowiednie dobranie faktora SPF do typu karnacji. Ogólna zasada brzmi: im jaśniejszy odcień skóry, tym wyższy faktor SPF powinniśmy wybrać.

Polecamy: Teraźniejszość i przyszłość w leczeniu oparzeń

Dodatkowa ochrona

Pomimo stosowania kremu z filtrem UV, przez pierwsze dni opalania powinno się unikać zbyt długiego przebywania na słońcu. Aby móc dłużej korzystać z uroków plaży, warto zastosować dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Najskuteczniejszą metodą jest… poszukanie cienia. Jeśli na plaży nie ma miejsc zacienionych, dobrze jest schronić się pod parasolem lub założyć lekkie, przewiewne ubranie. Nawet jeśli cały czas przebywamy w cieniu, pamiętajmy o posmarowaniu się kremem z filtrem UV. 80% promieni słonecznych odbija się bowiem od piasku i wody, mogąc powodować poparzenia.

Uwaga na leki

Niektóre leki, nawet te wydawane w aptece bez recepty, mogą zwiększać ryzyko poparzeń słonecznych. Uczulenie na słońce mogą powodować przede wszystkim leki na cukrzycę, niektóre antybiotyki, środki przeciwdepresyjne, a także preparaty moczopędne i przeciwpadaczkowe. Podczas opalania szczególnie uważać muszą również kobiety zażywające środki antykoncepcyjne, gdyż zawarte w pigułkach hormony zwiększają ryzyko powstawania przebarwień.

Kapelusze i okulary

Mimo że stajemy się coraz bardziej świadomi szkodliwości nadmiernego opalania, często zapominamy o konieczności założenia kapelusza i okularów przeciwsłonecznych. Przebywając przez wiele godzin na słońcu jesteśmy narażeni na udar cieplny, który, w skrajnych przypadkach, może być nawet groźny dla życia. Dlatego też, będąc na plaży należy zawsze mieć na sobie nakrycie głowy. Równie ważne są okulary przeciwsłoneczne, które chronią nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamiętajmy jednak, że okulary muszą posiadać odpowiedni filtr, najlepiej jest więc kupić je nie na bazarku, a w profesjonalnym salonie optycznym.

Przeczytaj też: Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA